Guide :

if I have 60" fabric and I get 11 peices per yard, what is the percentage of each piece per yard?

trying to find percentage of a yard

Research, Knowledge and Information :


a 10-inch-long board is cut into two pieces that have lengths ...


What is the length of the first piece of the board A) 20 ft B) 40 ft C) 60 ... into 3 peices so that the second ... of 0.5 yard in length. How long is each piece?
Read More At : www.jiskha.com...

Math Review Questions - Cengage


Math Review Questions ... Oak is sold at $1.02 per foot. ... 3 _____ _____ _____ _____× 24 = 92 5 × 12 = 60 11 × 3 = 33 7 × 8 = 56 4 24 96 8 ...
Read More At : www.cengage.com...

What's a Fat Quarter of Fabric and How is it Cut?


What Is a Fat Quarter of Fabric? A fat quarter of fabric is a one-fourth yard cut that usually measures 18" x 22". To create a fat quarter, cut a half-yard of fabric ...
Read More At : www.thespruce.com...

Karyn cuts a length of ribbon into 4 equal pieces, each - page 2


How many pieces will he get if each piece is ... Bernadette cuts a piece of fabric into 4 peices of ... costs $2.70 per yard. How many yards of each type of ribbon ...
Read More At : www.jiskha.com...

Convert inches to yards, yards to inches - Length / Distance ...


Convert inches to yards, yards to inches ... A yard is a unit of Length or Distance in both US Customary Units as well as the Imperial System.
Read More At : www.checkyourmath.com...

Quandaries & Queries at Math Central


Converting cost per cubic yard to cost per ton: ... I have a 60' by 100' patio. ... I have to fill each one with concrete.
Read More At : mathcentral.uregina.ca...

Show your work and/or explain your thinking for each problem.


Show your work and/or explain your thinking for each problem. ... estimated he made about $20 for each yard he ... The library received 11 boxes of new books. Each ...
Read More At : hanlonmath.com...

Quandaries & Queries at Math Central


A rectangular piece of plywood: 2010-11-30: ... I have a 12" round culvert in my yard ... I get that it is an equilateral triangle so each vertex is 60 degrees, I get ...
Read More At : mathcentral.uregina.ca...

How to Sew a Quilt! (quilting 101): 33 Steps (with Pictures)


... How to Sew a Quilt! (quilting 101) ... Number of squares you can get out of ONE YARD of fabric ... I typically cut a piece of fabric into squares and then ...
Read More At : www.instructables.com...

Suggested Questions And Answer :


if I have 60" fabric and I get 11 peices per yard, what is the percentage of each piece per yard?

????????????? wot ??????????? 60 inch=5 ft...???? that the LENGTH ????? ?????? 11 peeses per yard ???? yu kut kross the kloth, so yu get a lotta long& narro strips ???? so wide av 1 pees=yard/11 ????? ????? yu want size av 1 pees in terms av yards ???? me gess 1 pees=yard/11=0.09090909090909009090909090... or bout 9%
Read More: ...

what is the difference between unit rate and rate

Rate is usually expressed in percent while unit rate is expressed as an amount of money or miles, or some other measure. Unit rate examples are miles per gallon, cost per kilogram, miles per hour, children per family, etc. Rate examples are mortgage rate, interest rate, tax rate, hire rate, heart rate, overtime rate, sales tax or purchase tax, value added tax (VAT), etc., but can also refer to speed, as in miles per hour. So some rates are actually unit rates. Unit rates usually involve at least two quantities like cost per kilo of bananas (fruit, money and weight), cost of fabric per foot or metre (material, money and length), carpet per square foot (material and area), cost of milk per pint (consumables, money and quantity), where one of the quantities is one unit like one pound, one gallon, one foot, one square yard, hence the use of the word "unit" in unit rate. Shops will often display price per kg on items like meat where pieces of meat are different weights and therefore are priced differently, so that shoppers can compare prices by comparing unit rates. Unit rates are good for making comparisons so that you can pick best value for money from a range of differently priced items,
Read More: ...

The amount of increase or decrease in a function usually written as a fraction

80 miles an hour divided by 60 gives 80/60=4/3 miles per minute. That's one and a third miles a minute. Divide by 60 again and we get 4/180 miles a second = 1/45 miles per second. So there's a fraction. There are 1760 yards in a mile so multiply 1/45 by 1760 to find the speed in yards a second=352/9=39 and one ninth yards per sec. There are three feet in a yard, so multiply by 3 and we get 117 feet 4 inches (12 inches in a foot, and one ninth of a yard is 4 inches) per sec. Multiply 117 by 12 to convert feet to inches and add on 4 inches=1408 inches per second. 1 inch = 2.54 cm, so 1408 inches = 3576.32 cm = 35.7632 metres per second. Multiply by 3600 to get this to metres per hour (3600 seconds in an hour) =128747.52 metres per hour=128.74753 kilometres per hour.
Read More: ...

1linear Yard by 5 ft wide. cost $4.55. what is the cost per Sq Ft?

Question:  1linear Yard by 5 ft wide. cost $4.55. what is the cost per Sq Ft? The $4.55 is the cost per linear yard of the fabric. 1 yard of fabric is 5 ft wide. Therefore 1 yd of fabric has an area of 3*5 = 15 sq ft. Therefore 15 sq ft of fabric costs $4.55 I.e. cost of fabric is $4.55/15 = 30.33 c per sq ft.
Read More: ...

if Sarah has 1/8 yard long and she has a peice of yarn that is 3 yards long, how many 1/8 yard peices can she cut and still have and 1/4 yard left

if Sarah has 1/8 yard long and she has a peice of yarn that is 3 yards long, how many 1/8 yard peices can she cut and still have and 1/4 yard left Let's simplify this a bit. 1 yard = 3 ft = 36 inches 1/4 yd = 3/4 ft = 9 ins 1/8 yd = 3/8 ft = 4.5 ins. Sarah has a piece of yarn that is 3 yds long, which is 9 ft = 108 ins. Sarah wants to have 1/4 yd left over, which is 9 ins. Therefore Sarah must use at least 108 - 9 = 99 ins Each length of yarn is to be 4.5 ins long (1/8 yd) Number of lengths at 4.5 ins long is 99 / 4.5 = 22 (exactly) Answer: Sarah will cut off 22 lengths of 1/8 yd Check: 22 * 1/8 = 11 * 1/4 = 2 3/4 yds (1/4 yd short of 3 yds)  <-- checks out.
Read More: ...

What is the percentage of 1230/4255

1230/4255=0.28907168=28.907168%... or bout 29%
Read More: ...

Algebra Word Problems. I'm confused...

y=7x y=x+42 7x=x+42 6x=42 x=7 y=7*7=49
Read More: ...

help me!! :(

Let's look at each answer in turn. A. It can't be the answer. The reason is that the constant amount increases the wage year on year, so the wage is getting bigger but the increment is becoming a smaller fraction, or percentage, of the wage as time goes on. B. This can't be the answer even though the increment itself is increasing. The percentage increase isn't in step with this. 0.50/13.50=3.7% approx. The wage is $14/hr. Next year the percentage is 0.75/14=5.4%, so the percent increase is not constant. C. This is the correct answer because the wage rises by $2, which is 2/20=10% increase. Next year the increase percent is 2.20/22=10%. That's a constant percent increase. D. This can't be correct if C is correct. Let's see what we've got. 0.75/15=5%; 1.75/17=10.3%. Not a constant increase.
Read More: ...

application differentiation

a) The quantity q, in other words metres of fabric, is 10000m when the price is $20 per metre. f'(20) = -350 means that at the point where the price is $20/m the quantity is decreasing at the rate of 350 m per unit price change. In other words, if the unit price decreases to, say, $19/m, then the quantity increases. If the unit price increases then the quantity decreases. b) The revenue is how much the manufacturer will get from the sale of q metres of fabric when the cost to the customer is $20/m. 20 * 10000=200000 is the revenue from the sale. R'(20)=20f'(20)=20 * -350=-7000.    
Read More: ...

It takes Kevin 3 hours longer than Walter to build a tree house.Together they can do the job in 2 hours. How long would it take each man to build the tree house on his own?

Let the time in hours to build the tree house alone be K and W, so K=W+3. The rate (house per hour) at which they can each build a house alone is 1/(W+3) and 1/W because hours per house is the inverse of house per hour. Working together their combined rate is 1/2 house per hour, because it takes 2 hours to build one house. So, combining the rates we get 1/(W+3)+1/W=1/2. We solve this by multiplying by the LCM 2W(W+3): 2W+2(W+3)=W(W+3); 4W+6=W^2+3W; W^2-W-6=0=(W-3)(W+2), so W=3 and K=6. SOLUTION: Kevin takes 6 hours to build the tree house by himself and Walter takes 3 hours. Or think of it like this. The house is made of 60 pieces of wood, say. After building the house together for an hour they would have used 30 pieces of wood, Walter would have used 20 pieces and Kevin 10. So it would have taken Walter 3 hours to make the house because 3*20=60, and Kevin would have taken 6 hours because 6*10=60. Working together 2(20+10)=60.
Read More: ...

Tips for a great answer:

- Provide details, support with references or personal experience .
- If you need clarification, ask it in the comment box .
- It's 100% free, no registration required.
next Question || Previos Question
  • Start your question with What, Why, How, When, etc. and end with a "?"
  • Be clear and specific
  • Use proper spelling and grammar
all rights reserved to the respective owners || www.math-problems-solved.com || Terms of Use || Contact || Privacy Policy
Load time: 0.0862 seconds