Guide :

sale price is 326.80 and is 38% off original price what is original price

What is the original price of item that is 38% off and selling for 326.80

Research, Knowledge and Information :


Work With Percentages of Increase and Decrease - wikiHow


How to Work With Percentages of Increase and Decrease. Perhaps you're trying to answer a question like "If a blouse that originally cost $45 is on sale at 20% off ...
Read More At : www.wikihow.com...

326 Price St, Bakersfield, CA 93307 - realtor.com®


326 Price St, Bakersfield, CA 93307 is a single family ... list price of $76,900 and a median price per square foot of $80. ... properties near 326 Price St ...
Read More At : www.realtor.com...

HOW TO FIGURE PERCENT - NEDPC


... (original price) x.25 -27.49 (25% off) ... 6.75 (l5% off) 225 $38.25 (sale price) 45 $6.75 (15%) ... d. $ 582.80 2.
Read More At : nedpc.net...

superman 326 | eBay


Find great deals on eBay for superman 326 and marvel ... Superman #326 Original Owner Collection $5 ... eBay determines this price through a machine learned model ...

pontiac 326 | eBay


Find great deals on eBay for pontiac 326 ... 1959-79 PONTIAC 301-326-350-38 9 ... eBay determines this price through a machine learned model of the product's sale ...

Original ATHENA Pride 75W TC Box Mod with Evolv DNA 75 Chip ...


Just US$326.4 + free shipping, buy Original ATHENA Pride 75W TC Box Mod with Evolv DNA 75 Chip online shopping at GearBest.com.
Read More At : www.gearbest.com...

Original IJOY MAXO Zenith Box Mod on sale for $30.99 - GearBest


Just US$30.34 + free shipping, buy Original IJOY MAXO Zenith Box Mod online shopping at GearBest.com.
Read More At : www.gearbest.com...

WeldingSupply


8700-2500-580 Ar,N2,He $629.80 38% Off more. ... Sale Price: Qty / Order: ... Original shipping charges are not refundable, ...
Read More At : www.weldingsupply.com...

1:UNDEF



Read More At : www.weldingsupply.com...



Read More At : www.weldingsupply.com...

PK01



Read More At : www.weldingsupply.com...

326 Chemung St, Waverly, NY 14892 - realtor.com®


View 38 photos for 326 Chemung St, Waverly, NY ... Homes near 326 Chemung St have a median list price of $ ... at 326 Chemung St is not currently for sale but we ...
Read More At : www.realtor.com...

Suggested Questions And Answer :


This is a three part problem...I need direction on the next two tasks PLEASE its due today!

If he triples the price of the items the inequality will be 6A+9B>3000 where A is the number of item 1 and B the number of item 2. The total amount earned from sales has to be at least 3*1000=$3000. The first inequality can also be written 2A+3B>1000 reflecting his original investment. The cost of production has not been given. Without it we can't work out or determine the profit. If he produces item 1 only A>500; if he produces item 2 only B>333. Otherwise, A>(1000-3B)/2 or 500-(3/2)B. If B is an even number starting at 0, then B can be written B=2X where X is an integer. Then A>500-3X, so if we write (A,B) we have all possible pairs (500,0), (497,2), (494,4), (491,6), etc. as the numbers of each item. These are the minimum required to earn at least $3000 from sales. The amount of money earned for each pair is $3000. The total number of items for each pair is: 500, 499, 498, 497, etc. There are equal numbers of each item (200,200), 400 items in all, and 200*6+200*9=3000. When B=334 (X=167) and A=0, the total number of items is, of course, 334 which earns $3006. If the shipping cost is $5 per item, then the cost per item is $11 and the total cost is 11x where x is the number of items. If $5 is the overall shipping cost then the total cost=5+6x. Assume the latter. The other company's cost per item is $3 (half of $6) and the overall cost is 20+3x. The Alaskan customer's cost is (a) 5+6x for x items; (b) 20+3x for x items. If x=5 then (a)=35 and (b)=35; if x=50 (a)=$305 and (b)=$170. For 5 items there is no difference in cost, and for 50 items the second company is cheaper.  
Read More: ...

Shirt is 20% less original price, which is $5 more than sale, what is the original price?

Shirt is 20% less original price, which is $5 more than sale, what is the original price? x + 5 = .20x  How do you solve? The equation is wrong. The price is reduced by 20%, and the difference in price is $5, therefore $5 is 20% of the original price. 0.2x = $5 x = $5/0.2 x = $25 The original price is $25. 20% of $25 is $5. The sale price is $25 - $5 = $20.  
Read More: ...

sam purchased 3 games for $140 after a discount of 30%.what was the original price?

The discount is applied to the original sales price we'll call p. A discount of 30% means the price has dropped to 70% (100-30) of its original value, so 140=70p/100=7p/10. Therefore p=140*10/7=200 and the original sales price was $200. (The discount is 30% of this=$60 making 200-60 the purchase price after discount $140. What's not too clear is whether the three games each cost $140 or whether that was the total of all three games. Either way, the original price was $200.)
Read More: ...

Sale price is $950. Original is $1000. What % of the originl price will you save if you buy it?

start pries=1000, sale pries=950$, so kut=50$... off=50/1000=5/100=5%
Read More: ...

urgent! the question is quite long

DAY 0: a0A is the cost of A shares at $a0 per share. DAY 7: sale of A shares at $a7=$4.60 per share=a7A=4.60A; cost of 2000 shares of company B=2000b7; 4.60A-2000b7=7400. DAY 12: a12=4.80; b7=4.80-0.50=4.30; 5000b12-a12A=5800=5000b12-4.80A: 5000b12-4.80A=5800. 4.60A=7400+2000b7=7400+2000*4.3=7400+8600=16000. So A=16000/4.6=3478.26 shares. 5000b12=5800+4.80A=5800+16695.65=22495.65, so b12=$4.50 The number of shares=3478.26; company B's share price on Day 12 is $4.50. CHECK If company A shares sold, result of sale of A shares on Day 7 would be 3478.26*4.60=$16000. Cost of B shares on Day 7 is 2000*4.30=$8600, so 16000-8600=$7400 in pocket. If company A shares are sold on Day 12, sale=3478.26*4.80=$16700; 5000 B shares cost 5000*4.50=$22500. To pay: 22500-16700=$5800. (Some of the figures are rounded up.)    
Read More: ...

story problem involving linear equations

X is the original price which was reduced by thirteen dollars for a sale price of twenty-two. X -$13 = $22 Add $13 to both sides of the equation to get the X by itself and you'll know the original price.
Read More: ...

Trey bought a desk on sale for $437. This price was 76% of the original price

437 = 0.76x x = 437/0.76 = $575
Read More: ...

Calculate the original price

ORIGINAL QUESTION. Let N be the number of screws for 80c, so 1 screw costs 80/N.  After reduction N+1 screws cost 80-3=77c, so 1 screw costs 77/(N+1). 77/(N+1)÷80/N=77N/(80(N+1)) is the reduction as a fraction. 77/80=0.9625 so the reduction is 0.9625N/(N+1)=0.9625/(1+(1/N)). This corresponds to a reduction of over 3.75%, which is greater than 1%. There must therefore be a greater reduction than 1%. (If N=the minimum of 1, the reduction is 1-0.9625/2=51.875%. If N is very large the reduction approaches the minimum of 1-0.9625=0.0375=3.75% from a maximum of 51.875%.) For example, if the reduction was 5.5%, 0.945=0.9625/(1+1/N); 0.945+0.945/N=0.9625; 0.945=0.0175N, N=54. Original cost of screw=80/54=40/27=1.4815c. REVISED QUESTION Let C=cost of screw, and N be the number of screws, NC=80. When the cost of a screw is C-1, then (N+1)(C-1)=80-3=77. So NC-N+C-1=77; 80-N+C=78; N-C=2. Therefore N=C+2. C(C+2)=80; C^2+2C-80=0; (C+10)(C-8)=0 so C=8 and N=10. The original price of one screw is 8c.
Read More: ...

formula for 70- unknown percentage minus 30 percent equals 36.75

If an item is discounted by x% then: The original price (OP) of the item is 100%. Discounted by x% means 100% - x%, so the new price NP is OP*(100-x)% NP = OP * (100-x)% . There are two versions of "discounted an additional 30%." . Version 1:  The additional 30% discount hits the original price, not the x% off price.  This means the sale price becomes (x + 30)% off, so the new price NP is OP(100-x-30)% or just OP(70-x)% 36.75 = 70(70-x)% Don't forget that % means /100 36.75 = 70(70 - x)/100 36.75 = 0.7(70 - x) 36.75 / 0.7 = 70 - x 52.5 = 70 - x 52.5 + x = 70 x = 70 - 52.5 x = 17.5 Answer:  The first discount x was 17.5% . Version 2:  The additional 30% discount hits the x% off price, not the original price.  This means the new price NP becomes OP*(100-x)%*(100-30)%.  You have to hit the old price once for the x% discount, then hit it again for the 30% discount. NP = OP * (100 - x)/100 * (100 - 30)/100 36.75 = 70 * (100 - x)/100 * 70/100 36.75 = (100 - x)/100 * 4900/100 36.75 = (100 - x)/100 * 49 36.75 = (100 - x) * 0.49 36.75 / 0.49 = 100 - x 75 = 100 - x 75 + x = 100 x = 100 - 75 x = 25 Answer:  The first discount was 25%
Read More: ...

if a dress is on sale for $60, what was the original price if it is 15% off. Pls show the equation

15% off means 85% of the original price. 60 = 0.85x 60/0.85 = x x = $70.59
Read More: ...

Tips for a great answer:

- Provide details, support with references or personal experience .
- If you need clarification, ask it in the comment box .
- It's 100% free, no registration required.
next Question || Previos Question
  • Start your question with What, Why, How, When, etc. and end with a "?"
  • Be clear and specific
  • Use proper spelling and grammar
all rights reserved to the respective owners || www.math-problems-solved.com || Terms of Use || Contact || Privacy Policy
Load time: 0.0925 seconds